КИЇВСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ ПРОФСПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Васильківська районна організація
Меню сайту

Корисні посилання
 • Київська обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України
 • ЦК Профспілки працівників освіти і науки України
 • Федерація Профспілок України
 • Васильківська районна державна адміністрація

 • Форма входу


  Календар
  «  Грудень 2014  »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031

  Пошук

  Архів записів

  Статистика

  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0

  Вітаю Вас, Гість · RSS 11.08.2020, 10:37

  Головна » 2014 » Грудень » 10 » Трудові і соціально-економічні права в Україні: стан дотримання, гарантії та захист
  11:56
  Трудові і соціально-економічні права в Україні: стан дотримання, гарантії та захист
  Трудові і соціально-економічні права в Україні: стан дотримання, гарантії та захистДотримання трудових норм, особливо в частині забезпечення гідної праці, залишається однією з найактуальніших проблем в Україні. Про це говорили учасники круглого столу «Трудові і соціально-економічні права в Україні: стан дотримання, гарантії та захист», що відбувся 9 грудня у Києві. 

  У роботі заходу взяли участь представники професійних спілок, державних органів влади, роботодавців, наукових установ.

  Відкриваючи засідання, Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий наголосив на важливості та актуальності цієї теми в сучасних умовах загострення соціально-економічної ситуації в країні. Він зазначив, що захист прав та інтересів працівників та застрахованих осіб – один з головних пріоритетів у діяльності профспілок. 

  Як підкреслив Голова ФПУ, за даними громадського контролю, який здійснюється профспілковими організаціями ФПУ на підставі Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», в цьому році виявлено порушення трудових та соціально-економічні прав 699 тисяч працівників, що вдвічі більше ніж за 2013 рік. 

  За останні 10 років кількість працюючих в умовах, що не відповідають установленим нормам з охорони праці, зросла удвічі і становить понад 3 мільйони.

  Трудові права громадян грубо порушуються роботодавцями, які, ухиляючись від сплати податків, масово виплачують заробітну плату у «конвертах», або зовсім її не платять за виконану роботу. Без юридичного оформлення трудових відносин, тобто абсолютно безправні і без соціального захисту працюють понад 4,5 мільйона українців.

  Також було підкреслено, що профспілки готові протиставити такому наступу 200 штатних правових інспекторів і 150 технічних інспекторів праці, а також декілька тисяч громадських інспекторів в трудових колективах. Проте, для ефективного нагляду і контролю достатнім інструментом може бути лише потужна державна інституція. Саме тому гострі інституційні проблеми у державній інспекції викликають нашу велику стурбованість.

  На сьогодні великою загрозою для економіки країни є нелегальна зайнятість. Чотири з половиною мільйона громадян, які працюють нелегально, втрачають пенсійний і взагалі страховий стаж, вони залишаються незахищеними у разі хвороби, нещасного випадку на виробництві, втрати роботи, досягнення пенсійного віку. Понад 100 мільярдів гривень щороку недоотримують Пенсійний та інші фонди соціального страхування.

  Але і в легальній сфері проблем занадто багато. Належні гарантії конституційних прав або не встановлені, або не дотримуються. Мінімальний розмір пенсії складає лише 949 грн., що є нижчим фактичного прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Від 1 березня 2014 року не підвищено страхові виплати потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві у зв’язку із зростанням у 2013 році середньої заробітної плати в країні, що призводить до погіршення їх матеріального стану. Мінімальний розмір допомоги по безробіттю складає лише 80 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних громадян.
  Вилучення у 2014 році з фондів соціального страхування: з тимчасової втрати працездатності – 600 млн. гривень, на випадок безробіття – 1,4 млрд. гривень призвело до того, що застраховані особи та члени їхніх сімей не можуть в повному обсязі скористатися правом отримати санаторно-курортне лікування, оздоровлення дітей.

  Було підкреслено, що попри протести профспілок, Уряд і Парламент ніяк не вилучать з законодавства показник «рівень забезпечення прожиткового мінімуму», який є наглядною ілюстрацією ігнорування прожиткового мінімуму як базового соціального стандарту та «законною» підставою для порушення конституційних прав через викривлення соціальних показників Державного бюджету. 

  Занижений рівень прожиткового мінімуму впливає і на загальну оцінку рівня життя в Україні, а це в свою чергу недостовірно характеризує рівень бідності в країні.

  У зв’язку з цим профспілками напрацьовано власне бачення змін до Закону України «Про прожитковий мінімум», які в липні ц.р. схвалено Спільним представницьким органом об’єднань профспілок.

  Усі виступаючі на засіданні зазначали, що на сьогодні в Україні основними проблемами, які призводять до порушень прав людини в соціально-економічній сфері, є недосконале законодавство, норми і реалізація якого не забезпечують верховенства права, слабка обізнаність та бездіяльність органів влади та місцевого самоврядування у сфері соціально-економічних прав, відсутність належного суспільного діалогу при розв'язанні гострих соціально-трудових проблем людини, низький рівень самозахисту населення та недоступність до справедливого правосуддя.

  Без юридичного оформлення трудових відносин, тобто абсолютно безправні і без соціального захисту працюють понад 4,5 мільйона українців. За даними лише громадського контролю профспілкових організацій за перше півріччя поточного року кількість працівників, трудові та соціально-економічні права яких порушено, склала майже 700 тисяч, що вдвічі більше ніж за весь 2013 рік. Кожний третій працівник зайнятий у шкідливих умовах праці. Майже 12 тисяч щорічно стають інвалідами праці.

  Така надзвичайна ситуація потребує активного реагування і держави, і профспілок. Однак, в останні роки у сфері державного нагляду та контролю за додержанням трудового законодавства відбуваються вкрай негативні процеси, які викликають велику стурбованість профспілок і суспільства. Державні інспектори законодавчо витісняються з підприємств, ізолюються від робочих місць та самих працівників.

  Враховуючи вкрай важливим гарантоване забезпечення трудових і соціально-економічних прав людини, учасники круглого столу ухвалили рекомендації Президенту України, Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення, Кабінету Міністрів України, Міністерству соціальної політики України, профспілкам та їх об’єднанням щодо шляхів вирішення проблем з дотриманням, гарантіями та захистом трудових та соціально-економічних прав в Україні. 
   
  Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України
  Переглядів: 335 | Додав: adminvas | Рейтинг: 0.0/0
  Профспілка працівників освіти і науки України © 2020
  Створити безкоштовний сайт на uCoz